Koce i kocyki na szydełku · Motywy szydełkowe

Szydełkowy element do kocyka

Szydełkowy kwadrat

Cześć kochani!!!

Projekt „100 lat Polsko! na szydełku” ruszył dobre kilka tygodni temu. Co tydzień, na specjalnej grupie założonej  na Facebooku, są publikowane kolejne opisy do szydełkowych kwadratów. Każdy taki element jest inspirowany polskim folklorem, legendami lub przyrodą. Finalnie, powstanie przepiękny, patriotyczny kocyk – wyjątkowy i unikalny pod każdym względem z kwadratów wykonanych bajkowymi wzorami. Dzisiaj nadszedł czas na pokazanie Wam następnego elementu, który wydziergałam.

LEGENDA

Jedenasty kwadrat jest inspirowany legendą o Smoku Wawelskim. Pomyślałam, że Wam pokrótce  ją przypomnę 🙂

***

Dawno, dawno temu, król Krak władał grodem położonym na wzgórzu wawelskim. Był dobrym i mądrym królem, a ponad wszystko kochał swoją córkę Wandę. Pewnego dnia jednak spokojne życie w grodzie się skończyło, bo w jaskini pod wzgórzem zamieszkał groźny smok, którego nazwano Smokiem Wawelskim. Pożerał on ludzi i bydło, ludzie bali się panicznie wychodzić z domów i powoli opuszczali gród, który szybko pustoszał. Kwiat rycerstwa próbował swoich sił w walce z potworem. Żaden jednak rycerz nie zdołał pokonać smoka i ginął rozszarpany jego pazurami lub pożarty …

Dopiero młody szewczyk Skuba wpadł na sprytny pomysł -ze skór baranich uszył kukłę owcy, którą wypełnił siarką z pobliskich kamieniołomów. Rano ustawił kukłę przed jaskinią, a sam schował się w bezpiecznym miejsce obserwując jak rozwija się sytuacja. Gdy smok się obudził i wyszedł przed jaskinię, dojrzał kukłę, którą wziął za żywą owcę i natychmiast ją połknął. Bardzo szybko siarka zaczęła palić go w żołądku, dlatego zaczął pić wodę z Wisły by żar ugasić. Pił i pił aż pękł …

Ogromna radość zapanowała w grodzie Kraka. Król wyprawił wielką ucztę na cześć szewczyka Skuby podczas której podarował mu rękę swojej córki. W prezencie ślubnym Skuba podarował swej wybrance buciki ze smoczej skóry, a niedługo potem młodej parze urodziła się córka Żaganna.

***

Tak brzmi mniej więcej legenda o smoku Wawleskim – mniej więcej, bo jej wersji jest sporo. Była ona – jak już wspomniałam, inspiracją dla autora wzoru elementu. Gdy przyjrzycie się kwadratowi, zauważycie głowę smoka w samym centrum motywu. Otaczają go zaś smocze łuski.  Myślę, że sploty pięknie oddają przewodni temat legendy i jej smoczego bohatera.

kwadratowy element na szydełku

SZYDEŁKOWANIE – SZCZEGÓŁY

Każdy kwadracik z kompletu do patriotycznego kocyka ma bok około 20 cm. Dziergam je włóczką Himalaya Everyday Babe w kolorze ciepłej żółci. Kwadraty robię jednokolorowe, ale autorzy elementów robią je wieloma barwami i tak też podane są opisy. Używam szydełka 2,5mm. Po zrobieniu elementu, rozpinam go równo na piankowych puzzlach a następnie delikatnie spryskuję roztworem wody z cukrem. Cukru nie dużo, bo nie chcę aby kwadraty były sztywne, jedynie zachowały równy kształt.

I gotowe! Ściskam Was bardzo mocno i do usłyszenia już niebawem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *