Szydełkowe różności

Różnice między drutami a szydełkiem

Znam bardzo wiele osób, które umieją szydełkować oraz wiedzą jak się robi na drutach.

Usłyszałam kiedyś komentarz, że obie techniki dają podobne rezultaty, tzn. robótki druciane i szydełkowe wyglądają niemal identycznie i nie ma potrzeby uczyć się jednego i drugiego. Nie wiem jak Wy, ale dla mnie szydełko bardzo różni się  od wyrobów drucianych i na kilometr jestem w stanie je rozróżnić.

Spróbuję teraz opisać podstawowe różnice między tymi dwoma sposobami dziergania.

1) Przede wszystkim używamy innych przyborów. Gdy robimy na drutach, zazwyczaj potrzebujemy ich dwóch, czterech lub pięciu. Drut ma ostry koniec i według mnie trzeba mieć dużą wprawę, aby nabrać nim nitkę. Szydełko natomiast zakończone jest haczykiem, który wiele ułatwia. Poza tym szydełkując, na ogół używamy jednego szydełka.

2) Sploty druciane i szydełkowe wyglądają zupełnie inaczej. Odnoszę wrażenie, że ścieg na drutach jest ciaśniejszy, delikatniejszy. Przypomina materiał. Jest bardziej miękki i lejący, dlatego wspaniale wyglądają robione na drutach sweterki, bluzki, narzutki itd. Szydełkowe sploty natomiast to tak naprawdę kombinacja supełków. Ściegi są wyrazniejsze. Szydełkowa bluzeczka będzie sztywniejsza niż „druciana”, nie będzie tak opinała ciała.

3) Sploty szydełkowe są grubsze, przez co cała robótka jest cięższa. Robótka zrobiona na drutach jest cieńsza, delikatniejsza. Szydełko „zjada” włóczkę bardziej niż druty. Jeżeli więc masz niewielką ilość włóczki, lepiej wybrać druty, bo wtedy istnieje większa szansa, że wystarczy Ci jej do wykończenia robótki.

4) Szydełkowanie jest stosunkowo szybkie, widać jak przybywa robótki. Dzierganie na drutach idzie dużo wolniej. Jeżeli robicie coś na zamówienie i macie limit czasu, lepiej wybrać szydełkowanie.

Mimo iż są zwolennicy robienia na drutach i maniacy szydełkowania, uważam, że obie techniki są niezwykłe i warto je znać. Wspaniałym pomysłem jest łączenie ich razem, a więc w bluzeczce wydzierganej na drutach dorobić piękną szydełkową lamówkę lub koronkowy kołnierzyk.

druty i szydełko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *