Uncategorized

Historia szydełkowania – część 1

Witajcie moi drodzy. Tym wpisem rozpoczynam cykl postów na temat historii szydełkowania. Wpisy będą się opierać na artykule Ruthie Marks „History of Crochet” – ja postaram sie jak najwierniej go Wam przetłumaczyć.

źródło: http://www.crochet.org/?page=CrochetHistory

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

W Polsce mówimy „szydełkowanie”. W Anglii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Belgii, we Włoszech i w Hiszpanii używana jest nazwa „crochet”. W Holandii szydełkowanie znane jest jako „haken”, w Danii „haekling”, w Norwegii „hekling”, a w Szwecji „virkning”.

Początki innych form rękodzieła, jak robienie na drutach, haftowanie czy tkanie, łatwo ustalić w czasie dzięki znaleziskom archeologicznym czy pisemnym źródłom. Nikt nie jest jednak pewien, kiedy rozpoczęło sie szydełkowanie. Słowo „crochet” pochodzi najprawdopodobniej od francuskiego „croc” lub „croche”, co oznacza haczyk.

Według amerykańskiej podróżniczki i eksperta w szydełkowaniu – Anny Potter „współczesna sztuka szydełkowania, tak jak ją znamy dzisiaj, rozwinęła się podczas XVI wieku. Była znana jako „crochet lace” we Francji i „chain lace” w Anglii. W 1916 roku zaś Walter Edmund Roth odwiedził potomków Indian z Gujany i natrafił tam na przykłady prac wykonywanych techniką szydełkową.

Inna pisarka i badaczka – Lis Paludan z Danii, ograniczyła swoje badania w poszukiwaniu źródeł szydełkowania, do Europy. Postawiła ona 3 teorie:

  1. Szydełkowanie pochodzi z krajów arabskich i rozprzestrzeniło się ono na wschód do Tybetu i na zachód do Hiszpanii, a stamtąd, wzdłuż szlaków handlowych, do krajów Morza Śródziemnego.
  2. Najwcześniejsze dowody szydełkowania pochodzą z Południowej Ameryki, gdzie członkowie prymitywnych plemion nosili szydełkowe ozdoby podczas ceremonii przechodzenia w stan dojrzałości.
  3. Również w Chinach znaleziono przykłady lalek wykonywanych techniką szydełkową wiele lat temu.

Jednak Paludan twierdzi, że nie ma przekonywujących dowodów określających dokładny czas i miejsce powstania sztuki szydełkowej. Nie znalazła ona żadnych śladów szydełkowania w Europie przed 1800 rokiem.

Inne źródła podają jednakże, że technika szydełkowa była znana już w 1500 roku we Włoszech. Nazywano ją „nun’s work” lub „nun’s lace” co oznaczało szydełkowe ozdoby, które tworzyły zakonnice do kościelnych szat. Tą teorię kwestionuje Paludan, która uważa, że szydełkowanie nie było znane we Włoszech w XVI wieku – pod żadną nazwą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *